Teknik Bilgiler

Doğal Hammadde: AHŞAP

04-10-2009 16:16 tarihinde gönderildi.

Doğal Hammadde: AHŞAP

 

Dünyada başta yoğunlukları olmak üzere mekanik, termal, akustik ve biyokimyasal özellikleri birbirinden farklı 5.000′den fazla ağaç çeşidi vardır.

Ahşap pencere ve kapılarda kullanılacak ağaç seçimi, yoğunluk, mekanik sağlamlık, stabilite ve mantara dayanıklılık gibi kriterler dikkate alınarak yapılır. Yoğunluk hem sağlamlığı, hem de genleşme- küçülme oranını belirler. Pencere üretimi için uygun yoğunluk, sert ağaçlarda 0.50 - 0.70 g/cm3, çamda ise 0.35 - 0,50 g/cm3 arasındadır. Stabilite, değişken iklim şartlarında ahşabın davranışıdır. Burada parametreler rutubetin değişme hızı, genleşme hızı ve boylamasına uzamanın, çaptaki genişlemeye oranıdır. Lifleri birbirinden çok farklılık gösteren ağaçlar değişen rutubet ve sıcaklığa bağlı olarak hareket ettiklerinden doğrama ürünlerinde kullanılmamalıdırlar. Zararlılara karşı dayanım da bir diğer kriterdir. Ağaç seçimi ağacın çekirdeği civarındaki kısım dikkate alınarak yapılmalıdır.
Ahşabı tehdit eden başlıca biyolojik faktörler mantar, bakteri ve böceklerdir. İnsanların aksine bazı mantar, bakteri ve böcekler selülozu sindirebilirler. Dolayısıyla % 50′nin üzerinde karbon içeren bir malzeme olan ahşap mantar ve bakteriler için ideal bir besin durumundadır. Ancak bu durum için bu canlıların yanında uygun sıcaklığa ve neme de ihtiyaç vardır. Ağaçların türüne göre % 20 ila 35 arasında seyreden neme doyma oranının % 3 ve daha altında olması mantar ve bakteri faaliyetlerini zorlaştırır. Bu nedenle iç mekanlarda kullanılan ahşap malzemede nadiren çürüme olur.
Ülkemizde  ahşap doğrama üretiminde ileri standartlarda çalışan birkaç fabrika var. Örneğin fırında kurutulmuş malzemeyi uygun yüzey işlemleriyle zararlılara karşı ilaçlayan Arbor Ahşap Yapı Ürünleri, kullandığı özel boyalarla malzemenin kullanım esnasında nem oranında dış ortama bağlı yükselmeyi kontrol altında tutarak tüm bu zararlılara karşı gereken önlemi alıyor.

Mantarlar, sadece % 20′nin üzerinde nem içeren ahşapta gelişir. Hem stabilite hem de zararlılara karşı dayanım açısından, Arbor’da kullanılan ağaçların nemi fabrikaya girişinden başlayarak teslimata dek kontrol altında tutuluyor. Üretim alanının tamamı kontrollü ısıtma ve nemlendirmeye maruz bırakılıyor.
Arbor pencere ve kapı üretiminde iğne yapraklılardan çam ağacını, tropikal ağaçlardan merantiyi, geleneksel ağaçlardansa meşeyi kullanmakta. Pencere üretiminde 68 mm, kapı üretiminde 42 mm.kalınlığında, 3 kat lamine edilmiş,ve nem oranı % 12 ye düşürülmüş, 1.sınıf ağaçlar kullanılmaktadır. Her üç ağaç da ısı ve nem değişikliklerinde minimum şekil değiştirirler. Düzgün yüzey verirler ve endüstriyel işlemeye uygundurlar.

agac DOĞAL HAMMADDE: AHŞAP

Meranti, diğer birçok tropikal ağaç türünün aksine kendini yenileyebilen ve standart özelliklerde temin edilebilen bir ağaçtır. Çam ise düşük yoğunluğuna rağmen, yüksek yoğunluklu ağaç özellikleri göstermesi açısından son derece kullanışlıdır. Meşe geleneksel olarak en lüks doğrama malzemesi konumundadır. Arbor en güzel meşeyi en doğru şekilde işliyor.

Kaynak: www.yapihaberleri.com