Teknik Bilgiler

Mantolama Nedir?

29-08-2012 16:19 tarihinde gönderildi.

Mantolama Nedir?
Tanım : Farklı iki ortam ve sıcaklıktaki ısı transferini engellemek amaçlı yapılan işleme mantolama denir. 
 
Mantolama basit olarak, dışarıdaki ısıyı içeriye sokmadan, içerdeki ısıyı korumak amacı ile yapının bir nevi manto içine alınması, ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Teknik olarak ise ısı yalıtımı, herhangi bir ısı köprüsü oluşmayacak şekilde , gerekli ısı izolasyon katsayısına ulaşmak için bina dış yüzeylerine duvar , kolon, kiriş, ve tavan yüzeylerine EPS,XPS,Taşyünü gibi ısı yalıtım levhalarının  dışarıdan yapıştırılıp, dübellenip, fileli olarak sıvanması ve boyanması ile yapılan ısı izolasyonudur.
Mantolama Sisteminde ana prensip; hiçbir aralık kalmayacak şekilde yapının dışarıdan ısı yalıtım levhaları ile kaplanmasıdır.

Yaşadığımız alanları kışın ısıtmak, yazın da soğutmak için önemli miktarda enerji harcarız.
Bu amaçla sarf edilen enerji,mantolama tatbikatları ile %50 azaltılabilmektedir.Eğer binalarımızın temel ve çatılarında da ısı yalıtımı yapılmışsa bu oran %60’lara kadar çıkacaktır.Bu kadar önemli bir tasarrufun sadece kendi bütçelerimize değil ülke ekonomisine de önemli katkılar sağlayacağı unutulmamalıdır. Binalarımızda en önemli ısı kayıpları kolon ve kirişlerden kaynaklanmaktadır bu sebep ile iç duvarlarda yapılacak Mantolama tatbikatları asla sonsuz ömürlü olamayacaktır,dış cephede ve bina duvarlarının tamamını kaplamadıktan sonra Mantolama  sistemlerinde tatmin edici sonuç alınamaz. 

Kolonlar,kirişler,duvarlar,pencere merkezleri,çıkma altları bir bütün olarak mantolanmalı ve yapının tamamı koruma altına alınmalıdır.